Cookies management by TermsFeed Cookie Consent

Úvod  » informace

INFORMACE


Co Vaše dítě do MŠ potřebuje

 • bačkory na přezutí (pantofle nelze povolit)
 • pohodlné oblečení do třídy
 • oblečení na pobyt venku ( tepláky,leginy,kraťasy,oteplovačky,čepice, rukavice
                                    - podle ročního období ) na poličce
 • náhradní oblečení ( spodní prádlo, ponožky, triko,tepláky, respirátor, hřeben) v sáčku,tašce či batůžku v šatně,
                                   ale ne v poličce 
 • pyžamo
 • hrnek nejlépe porcelánový  s ouškem - využití pro pitný režim během celého dne
 • plastovou láhev s pitím -podle ročního období dle potřeby (na třídách bude případně oznámeno)

NEZAPOMÍNEJTE OBLEČENÍ A OBUV DĚTEM PODEPSAT.

 

Jak zvládnout začátek


Mluvte s dítětem o tom, co se v mateřské škole dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s dítětem svých přátel, které do mateřské školy už dochází.

Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu např. do kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout.

Veďte dítě k samostatnosti zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod.
Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do mateřské školy, ale ujistěte ho, že mu věříte, že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do mateřské školy rádo, musí k ní mít kladný vztah.

Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte ani narychlo nebo tajně, ani ve vzteku po hádce s dítěte.
Dejte dítěti s sebou do mateřské školy menší plyšovou hračku, kterou má v oblibě.

Plňte své sliby – když řeknete, že přijdete po obědě, přijďte po obědě.

Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat strach a nejistotu rodičů. Platí, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit i dítě jeho úzkosti. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčení o tom, že dítě do mateřské školy dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte. Případně se dohodněte, že dítě do mateřské školy bude vodit ten, který s tím má menší problém.

Za pobyt v mateřské škole neslibujte dítěti odměny předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě – pokud den proběhne v pohodě – chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se neměly stát pravidlem, dítě by pak toto vyžadovalo každý den.

Promluvte si s učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte.

Naším přáním je, aby se vaše děti cítily v mateřské škole dobře a rády vždy ráno k nám přicházely.


 

Copyright © MŠ K.Štěcha. All Rights Reserved  |  kresba Branický graf.eteliér